Kako govoriti puno, a pritom reći malo ili ništa?
Pa, jezična učinkovitost i djelotvornost nešto je čega možda nismo dovoljno svjesni da bismo to cijenili. I dok je glavna funkcija svakog jezika prenijeti značenje, neki to čine bolje od drugih.
U ovom članku ćemo saznati sljedeće:
- Što je učinkovit jezik?
- Koji je najučinkovitiji jezik na svijetu?
- Koji je govorni jezik najučinkovitiji?
- Koji je pisani jezik najučinkovitiji?
- Koji jezik je jezik sa najmanje riječi?
- Zašto ne možemo stvoriti novi jezik. učinkovitiji i lakši za učenje?
- Postoji li učinkovit umjetni jezik?
Počnimo!
Sadržaj:
Što je učinkovit jezik?
Različiti se jezici mogu razlikovati u smislu razine detalja koje pružaju u svakoj rečenici.
Ali bi li učinkovitost značila da to mora biti jezik s najmanje riječi? Ili jezik vremenom postaje učinkovitiji?
Zapravo, najučinkovitiji jezik bio bi onaj koji vam daje najveću količinu informacija uz najmanji mogući napor.
Ali kako?
Pogledajmo dolje.
Isto značenje, različiti jezici, manje riječi
Usporedimo istu rečenicu na engleskom i njemačkom kako bismo odgovorili na pitanje što je učinkovit jezik.
Engleski:
The mother said, “Look over there”.
I njemački:
Die Mutter sagte: “Schauen Sie dort hin”.
Njemačka verzija izgleda kao točan ekvivalent engleske rečenice. Međutim, u njemačkoj verziji događa se puno više nego što se čini na prvi pogled.
Die bi bio ekvivalent The, ali u njemačkom jeziku možemo birati između više alternativa. Die se koristi samo za imenice u jednini ženskog roda, dok se The može koristiti za bilo koju vrstu imenice.
Njemački ekvivalent za predikat ima sufiks trećeg lica, dok je engleska riječ particip prošli koji se koristi za svaku osobu. Kad bismo htjeli reći Rekao si, onda bi bilo Du sagtest.
Gornji primjer dokazuje da govornici njemačkog moraju obratiti pozornost na više čimbenika kako bi izrazili jednostavnu misao
Romansko jezično sučeljavanje: Zašto je engleski pobijedio?
Dakle, što je učinkovit jezik? Ili koja je najučinkovitija vrsta govornog jezika?
Na temelju engleskog možemo reći da bi najučinkovitiji jezik bio onaj koji vas tjera da izrazite značenje bez obraćanja previše pažnje na svaki dio rečenice.
Za stroj kažemo da je učinkovit jer postiže maksimalnu produktivnost uz minimalan napor. Također kažemo da je osoba učinkovita jer radi dobro organizirano.
Na isti način, engleski je učinkovit jer vas tjera da brzo (i uspješno) prenesete značenje uz vrlo malo truda.
Dakle, najučinkovitiji jezik bi također bio onaj koji treba manji broj slogova za prenošenje značenja.
Na temelju gornjih rečenica na engleskom i njemačkom jeziku vidimo da engleska verzija ima manje slogova od njemačke.
Zašto je učinkovitost i djelotvornost važna?
Jezična učinkovitost i djelotvornost može biti relevantna samo za one koji ga uče. Lakše je kad znaš da moraš znati samo 2 članka, koji su nebitni za npr. spol.
Pretpostavljam da ne bi bilo važno ako je ovaj jezik s brojnim pravilima vaš materinji jezik. Ta biste pravila usvojili od rođenja.
U njemačkom jeziku moramo zapamtiti 3 člana, ali to nije sve. Svaki od njih rezerviran je za drugi spol.
Dakle, imamo Der (muško), Die (žensko) i Das (neutralno). Međutim, sve imenice u množini imaju isti član — Die, pa to je lako.
Svako lice ima drugačiji završetak glagola sadašnjeg vremena u njemačkom jeziku. I to se odnosi samo na pravilne glagole. Postoji i gomila nepravilnih glagola u njemačkom jeziku.
Evo primjera konjugacije njemačkog glagola.
Uzmimo za primjer pravilan glagol kommen (doći) (podebljat ćemo nastavak glagola):
- 1. lice jednine: Ich komme
- 2. lice jednine: Du kommst
- 3. lice jednine: Er kommt
- 1. lice množine: Wir kommen
- 2. lice množine: Ihr kommt
- 3. lice množine: Sie kommen
Za engleski samo trebamo zapamtiti nastavak -s u trećem licu jednine (i nekoliko nepravilnih glagola, ali pustimo sada to).
Engleski se čini učinkovitijim govornim jezikom u odnosu na njemački. Čini se da potonji previše komplicira stvari, što zahtijeva više napora za prijenos informacija.
Koji je najučinkovitiji jezik na svijetu?
Vjerojatno je većina vas ovdje došla po odgovor na ovo pitanje. Dakle, saznajmo.
Godine 2010. François Pellegrino, Christophe Coupé i Egidio Marsico, istraživači sa Sveučilišta u Lyonu, pokušali su odrediti gustoću informacija sedam jezika: engleskog, francuskog, talijanskog, japanskog, španjolskog, mandarinskog i njemačkog.
Engleski je pobijedio. Ali bilo je gusto.
Ispostavilo se da svi ovi jezici imaju sličnu gustoću informacija. Osim japanskog, koji je zaostajao za ostalim jezicima.
Rezultati? Pogledajte tablicu u nastavku:
Jezik | Stopa informacija |
---|---|
Engleski | 1.08 |
Francuski | 0.99 |
Španjolski | 0.98 |
Talijanski | 0.96 |
Mandarina | 0.94 |
Njemački | 0.90 |
Japanski | 0.74 |
Unatoč činjenici da se engleski pokazao kao najučinkovitiji jezik od 7 ispitanih jezika, ostali su mu se prilično približili.
Ono što je zanimljivo je da se jezici koji imaju nižu informacijsku stopu govore mnogo brže (osobito španjolski, francuski i japanski).
Ali što ako želimo imati zaista učinkovit jezik? Vjerojatno ćemo ga morati stvoriti.
Postoji li učinkovit umjetni jezik?
Sada kada znamo da je engleski vjerojatno najučinkovitiji jezik na svijetu, pogledajmo postoje li drugi jezici koji ga mogu pobijediti.
Kao što smo ranije rekli, najučinkovitiji jezik bio bi onaj koji treba manje slogova za prenošenje određene informacije.
A umjetni jezici to vjerojatno najbolje rade. Ispitajmo 3 umjetna jezika kojima je cilj biti učinkovitiji od prirodnih. Na žalost, pametni prevoditelj još uvijek ne prepoznaje niti jedan od njih.
Primjer učinkovitog umjetnog jezika
John Quijada stvorio je eksperimentalni, besmisleni jezik pod nazivom Ithkuil. Osmišljen je da prenese značenje što je kraće moguće.
To je govorni jezik dizajniran da bude učinkovitiji od jezika stvarnog svijeta. Ali je li uspjelo?
Unatoč činjenici da je Ithkuil učinkovit umjetni jezik, živ je kao i prirodni jezici.
Ako govorimo u smislu slogova, Ithkuil bi mogao biti i najučinkovitiji govorni jezik i najučinkovitiji pisani jezik. Nažalost, iznimno ga je teško naučiti jer ima složenu gramatiku i opsežan skup pravila za stvaranje fonema.
Ipak, pokušava smanjiti semantičku dvosmislenost u jezicima stvarnog svijeta. Zapravo, Ithkuil može izraziti složene ideje koristeći vrlo malo jezičnih simbola.
Pogledajmo sljedeći primjer. Ovo je Ithikuili rečenica od dvije riječi:
Tram-mļöi hhâsmařpţuktôx
Što na engleskom znači:
Naprotiv, mislim da ovaj kršni planinski lanac u jednom trenutku postaje niži.
Kao što vidite, Ithkuil vrlo dobro radi svoj posao i nema sumnje da je to učinkovit izmišljen jezik.
Međutim, smatra se previše složenim da bi se zapravo naučio (iako je moguće). Zapravo, jedina osoba koja je ikada koristila Ithkuil je njegov tvorac, John Quijada. Prevoditelj jezika za Ithkuil bi nam zaista dobro došao.
Pa, Quijada nije namjeravao da Ithkuil bude pomoćni jezik (kao što je, na primjer, esperanto). Htio je da se koristi kada se izražavaju dublje i složenije ideje u poljima kao što su filozofija, znanost i politika.
Na kraju, ali ne manje važno, pogledajmo što znači riječ Ithkuil. Quijada tvrdi da je to ekvivalent “hipotetskom prikazu jezika”.
Više o ovom osebujnom jeziku možete saznati na njegovoj službenoj web stranici.
Zašto ne možemo stvoriti novi jezik kao rješenje?
Pa možemo.
I jesmo.
Unatoč činjenici da je Ithkuil vrlo učinkovit, nažalost vrlo ga je teško naučiti. Međutim, postoji jezik koji je jednostavan za naučiti, ali nije toliko učinkovit.
Možda ste upoznati s esperantom. Kreirao ga je u 19. oftalmolog iz Varšave L. L. Zamenhof.
To je najrašireniji jezik koji je stvoren umjetno. Njegov glavni cilj je promicanje mira u svijetu stvaranjem jezika koji bi bio zajednički svim narodima.
Lako ga je naučiti i potječe iz niza indoeuropskih jezika. Kada je riječ o učinkovitosti, nije tako ekonomičan kao Ithkuil ili jezik o kojem ćemo govoriti u nastavku.
Jezik s najmanje riječi
Upoznajte Toki Pona, jezik s najmanje riječi na svijetu. Poznat je po malom vokabularu, jednostavnosti i lakoći usvajanja.
Dakle, koliko riječi ima Toki Pona?
Ukupno 120! No koja je bila ideja iza stvaranja jezika s tako malim brojem riječi?
Kako je nastao ovaj jezik?
Ovaj jezik stvorila je Sonja Lang, kanadska lingvistica. Osmišljen je kako bi pojednostavio komunikaciju, zbližio ljude različitih kultura i pomogao korisnicima da se koncentriraju na osnovne stvari.
Lang je stvorila ovaj jezik kako bi pojednostavila svoje misli tijekom razdoblja depresije.
Za razliku od esperanta, toki pona nije stvoren kao pomoćni jezik. Jedan od njegovih najvećih ciljeva je promicanje pozitivnog razmišljanja, u skladu sa Sapir–Whorfovom hipotezom.
Ova hipoteza tvrdi da struktura jezika utječe na spoznaju njegovih govornika. Stoga njihov pogled na svijet ovisi o jeziku kojim se služe.
Ako su njihova sredstva komunikacije komplicirana onda bi i njihove misli bile složene. Također bi mogli život smatrati prekompliciranim.
Pogledajmo sada što znači riječ “Toki Pona”.
Naziv jezika s najmanje riječi znači “dobar jezik” ili “jednostavan jezik”. Ističe činjenicu da je jednostavnost dobra i potiče svoje korisnike da pronađu radost u jednostavnim stvarima.
Najučinkovitiji pisani jezik?
Iako se toki pona može smatrati najučinkovitijim govornim jezikom, postoji sustav pisanja koji se zove sitelen pona, a koji bi zauzvrat mogao biti najučinkovitiji pisani jezik.
Lang je u svojoj knjizi “Toki Pona – Jezik dobra” napisala da je sitelen pona “pismo nalik hijeroglifu koje koristi vijuge i druge dječje oblike” (izvor: Toki Pona – Jezik dobra, S. Lang, 2014. ).
Svaka riječ Toki Pona tamo je predstavljena svojim jedinstvenim simbolom. Vlastita imena se pišu pomoću simbola nalik kartuši uključujući i druge simbole, od kojih svaki predstavlja jednu riječ ovog imena.
Koji je, dakle, najučinkovitiji jezik na svijetu?
Cilj govornog ljudskog jezika je prenijeti značenje i informacije. Najučinkovitiji jezik bio bi onaj koji radi s malo ili bez napora.
Dok neki govorni jezici to rade dobro, drugi mogu zahtijevati izgovaranje previše slogova za pružanje jednostavnih informacija.
Na temelju studije spomenute ranije u članku, možemo tvrditi da je engleski najučinkovitiji jezik na svijetu. Međutim, studija je razmatrala samo najpopularnije jezike.
Također, jezici se razvijaju, pa je moguće da određeni jezik s vremenom postane učinkovitiji.
Kad je riječ o izmišljenim jezicima, je li Toki Pona učinkovitiji govorni jezik od esperanta ili Ithkuila? Može biti!
Ne samo da ga je jednostavno naučiti, već se njegov vokabular sastoji od samo 120 riječi! Čini se da vam ne treba više da bi vas ljudi razumjeli.
Najučinkovitiji pisani jezik bio bi sitelen pona jer predstavlja riječi Toki Pona na jednostavan i jasan način. Ne može biti jednostavnije od upotrebe dječjih simbola.
Tko zna, možda jednog dana i Toki Pona i Ithkuil budu dostupni za prevoditelj teksta i glasovni prevoditelj Vasco Translatora. Međutim, za sada možete prevoditi esperanto uz prevoditelj slika.
Nadamo se da ste se zabavili proučavajući učinkovitost i djelotvornost svjetskih jezika. Za više jezičnih zanimljivosti posjetite naš blog.
Ukratko:
Koji je najučinkovitiji jezik na svijetu? To je jezik koji prenosi značenje uz najmanje truda. Od prirodnih jezika, engleski je izbio na prvo mjesto 2010. u studiji o 7 najpopularnijih jezika. Međutim, moguće je da jezici s vremenom postanu učinkovitiji. Što se tiče umjetnih jezika, Ithkuil je stvoren kako bi prenio složene ideje s malo simbola, ali ga je teško naučiti. S druge strane, toki pona je jezik sa samo 120 riječi, a njegov pisani oblik, sitelen pona, također je učinkovit. Osmišljen je kako bi okupio ljude različitih kultura i promicao pozitivno razmišljanje. Dakle, najučinkovitiji jezici mogu se razlikovati ovisno o svrsi za koju su namijenjeni, ali engleski je vjerojatno najučinkovitiji na svijetu.
PITANJA:
Što je Sapir-Whorfova hipoteza?
Sapir-Whorfova hipoteza tvrdi da struktura jezika utječe na kogniciju njegovih govornika, a njihov pogled na svijet ovisi o jeziku kojim se služe.
Koji su ciljevi esperanta?
Glavni cilj esperanta je promicanje svjetskog mira stvaranjem jezika koji bi bio zajednički svim narodima. Lako ga je naučiti i potječe iz niza indoeuropskih jezika.
Koje su komponente jezika Ithkuil?
Komponente jezika Ithkuil su njegova složena gramatika i opsežan skup pravila za stvaranje fonema. Osmišljen je za izražavanje složenih ideja koristeći vrlo malo jezičnih simbola.